Orzechy traktowane są głównie jako przekąska lub dodatek do potraw. Natomiast biorąc pod uwagę ich ogromne właściwości zdrowotne i pozytywny wpływ na ludzki organizm to powinny one być stosowane w naszych kuchniach o wiele częściej. Naukowcy i lekarze ciągle prowadzą intensywne badania nad właściwościami orzechów ponieważ niektóre ich działania ciągle pozostają zagadką.

 

Dawniej orzechy były symbolem mądrości i szczęścia, były przysmakiem, którym zajadali się głównie mędrcy, intelektualiści i ludzie zamożni gdyż były one drogim rarytasem.

 

Na początku lat 90-tych miało miejsce duże badanie populacyjne, które udowodniło, że orzechy mają działanie ochronne przed wystąpieniem zawału serca i udaru mózgu, wówczas gdy spożywamy porcje orzechów częściej niż raz w tygodniu. Badania te wykazały również, że im częstsze spożywanie orzechów, tym większa ochrona. Oraz co zaskakujące pomimo faktu że wartość energetyczna orzechów to w 80% tłuszcze to obniżają one stężenie cholesterolu, ponieważ większość tłuszczów jakie znajdują się w orzechach to dobre dla naszego zdrowia kwasy tłuszczowe jedno- i wielo nienasycone, które obniżają stężenie złego cholesterolu.

 

 

 

Orzechy to nie tylko bogactwo zdrowych tłuszczów ale również dobre źródło białka oraz błonnika. Jest wiele rodzai orzechów i każdy z nich zawiera określony zestaw witamin ale praktycznie wszystkie są bogatym źródłem witaminy E, która jest jednym z najskuteczniejszych antyoksydantów przeciwdziałającym miażdżycy. Orzechy zawierają również duże ilości magnezu, który pomaga w regulacji ciśnienia tętniczego.

 

 

 

Niedawnym odkryciem jest również fakt że orzechy mają działanie przeciwzapalne co również ma zbawienny wpływ na układ krążenia, oraz że orzechy obfitują w argininę, aminokwas który buduje białka. Lekarze podejrzewają również że działanie przeciwzapalne orzechów ma wpływ na obniżenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, czyli tak zwanej cukrzycy dorosłych.

 

Do najpopularniejszych rodzai orzechów zaliczam:

Orzechy włoskie.

Orzechy włoskie pochodzą z Azji Mniejszej, obecnie uprawiane są głównie w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Wyróżnia je to że zawierają dużą ilość kwasu linolenowego, który używany jest na przykład do produkcji lakierów i farb ale jest też niezbędny w diecie człowieka. Duże ilości białka zawarte w orzechach włoskich dodają siły fizycznej i sprzyjają budowie mięśni.

Orzechy laskowe.

Orzechy laskowe polecane są głównie dla osób wyczerpanych nerwowo, pracujących intensywnie umysłowo, dla dzieci i osób chorych na anemię. Wystarczy 100g orzechów laskowych aby pokryć czterodniowe zapotrzebowanie na witaminę E.

Orzechy pistacjowe.

Pochodzą z pogranicza Azji Mniejszej i Środkowej a największe ich plantacje znajdują się obecnie we Włoszech, Iranie, Francji,USA, Indiach i Afganistanie. Są nie tylko pyszną przekąską zawierają również substancje bardzo korzystne dla naszego zdrowia takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe, proteiny, białka, błonnik, magnez i potas, witaminy E i B.

Migdały.

Te najszlachetniejsze z orzechów pochodzą ze środkowego wschodu. Obecnie uprawiane są głównie w Hiszpanii, Francji, Australii, USA i RPA. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje migdałów gorzkie i słodkie. Gorzkie migdały służą do produkcji olejku aromatycznego, który jest stosowany w farmacji i kosmetologii natomiast jego słodkie odmiany używa się jako dodatek do różnego rodzaju potraw zwłaszcza deserów.

 

Orzeszki ziemne.

Zwane inaczej arachidowymi lub fistaszkami nie są prawdziwymi orzechami, tak naprawdę należą do rodziny roślin strączkowych. Natomiast ich skład odżywczy jest prawie że identyczny jak orzechów i są dla zdrowia człowieka równie dobre jak prawdziwe orzechy. Produkuje się z nich olej arachidowy, margarynę, masło orzechowe. W kuchni używane są do mięs, sosów, sałatek, robi się z nich pasty ale najbardziej znane są jako przekąska sama w sobie.

 

Istnieją również inne, bardziej egzotyczne gatunki orzechów które coraz częściej goszczą na polskich stołach i w polskich kuchniach, są to między innymi:

Orzechy pekan.

Zwane też orzechami amerykańskimi, wyglądem przypominają orzechy włoskie ale są od nich słodsze, stosuje się je głownie w deserach i potrawach wegetariańskich.

Orzeszki piniowe.

To nasiona drzewa rosnącego nad Morzem Śródziemnym. Jedzone są surowe, prażone lub solone, najczęściej używane do sosów i potraw z ryżu.

Nerkowce.

Ich delikatny miąższ uważany jest za najsubtelniejszy ze wszystkich orzechów. Dzięki dużej zawartości białka zalecane są dla wegetarian, zalecane są również kobietom w ciąży ze względu na zawartość kwasu foliowego.

Orzechy macadamia.

Wyglądem przypominają orzechy laskowe, uprawiane są głównie na Hawajach a używane są głównie jako przekąska do koktajli, jak również w cukiernictwie.

Orzechy kokosowe.

Pochodzenie tych orzechów jest nieznane, uprawia się je głównie w Dominikanie, Kostaryce i Hondurasie. Dojrzały owoc waży od 2 do 4 kilogramów. Miąższ i mleko orzecha kokosowego to pełnowartościowa przekąska. Mleczko kokosowe jest bardzo odżywczym i orzeźwiającym napojem oraz świetnym dodatkiem do potraw typu curry, wysuszony miąższ natomiast w postaci wiórków używany jet do ciast i deserów. Produkuje się z niego również olej kokosowy.

 

Korzystne dla naszego zdrowia jest spożywanie orzechów kilka razy w tygodniu przy czym jednokrotnie powinno sie ich jadać nie więcej niż garść i najlepiej mieszankę różnych rodzai. Koniecznie jednak należy pamiętać o pewnych zastrzeżeniach w zastosowaniu i spożywaniu orzechów gdyż charakteryzują się one wysoką kalorycznością, dlatego też stosować je należy jako zamiennik a nie dodatkowe przekąski czy składniki dań. Warty pokreślenia jest również fakt, że najkorzystniej jest spożywać orzechy na surowo, w ich postaci naturalnej. Ponieważ w czasie pieczenia lub smażenia tracą część swoich wartości odżywczych. Koniecznie należy pamiętać, że osoby mające alergię na orzechy nie powinny spożywać nawet śladowych ich ilości i chociaż alergia przeważnie dotyczy jednego określonego rodzaju orzechów to zalecane jet aby nie ryzykować i nie próbować innych.