MANGO, MANGO INDYJSKIE, POSMACZ INDYJSKI, MANGOWE DRZEWO
HISTORIA I MIEJSCA UPRAWY
Mango pochodzi z Azji, znane jest człowiekowi od czterech tysięcy lat, jednak dopiero w XVI wieku przekroczyło granice rodzimego kontynentu. Dwieście lat później mango dotarło do Ameryki, gdzie rozprzestrzeniło się za sprawą Portugalczyków, przede wszystkim w Brazylii. Fakt, że roślina ta tak długo docierała do innych kontynentów można wyjaśnić krótkotrwałą żywotnością jej nasion. Jednak w momencie, kiedy nasiona te dotarły do innych krajów, z ogromną łatwością przystosowały się do nowych warunków klimatycznych i glebowych, szybko rosły i obficie owocowały. Obecnie drzewa mangowe uprawia się na całym świecie w strefie tropikalnej i subtropikalnej (Azja, Indie, Ameryka Południowa), we Włoszech, Hiszpanii i na Florydzie.
CECHY OWOCU, ODMIANY
Owoce mango nie mają jednolitego kształtu, są asymetrycznie owalno – jajowate, na końcu z krótkim, szerokim dziobkiem. Są lekko spłaszczone i wygięte, u niektórych odmian owoce są okrągłe i przypominają jabłka. Długość owocu waha się w granicach 10 – 40 cm. Skóra owocu ma do 2mm grubości, jest gładka, błyszcząca, z drobnymi, bladymi gruczołkami. Okrywa może być zielona, czerwona lub żółta, z czerwonym lub pomarańczowym rumieńcem. Wewnątrz owocu znajduje się gruba, spłaszczona pestka, która mocno przywiera do miąższu. Miąższ dojrzały jest miękki i bardzo soczysty, o barwie bladożółtej do pomarańczowej, słodki, o przyjemnym, aromatycznym zapachu i smaku.
Wielka różnica dzieli formy dzikie od uprawnych, uwidoczniając się przede wszystkim w strukturze miąższu. Pośród wielu odmian posmacza indyjskiego wymieniamy cztery duże grupy:
Mulguba – owoce tej odmiany nie mają dzióbka, w stanie dojrzałym są żółtoczerwone
Alphose – kolor owocu jest intensywnie żółty, kształt wydłużony, pomarańczowy miąższ jest pozbawiony włókien
Mango sanderska – owoce są wydłużone, z wyraźnym dziobkiem, miąższ jest lekko kwaśny, nadaje się do potraw gotowanych
Mango kambodżańskie – owoce o żółtej barwie i spiczastym końcu charakteryzują się przyjemnie kwaskowatym smakiem
WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE, LECZNICTWO
Mango jest pożywnym owocem, zawiera 10 do 20% cukru, zawiera wiele składników mineralnych i witamin: B, C, A. Mango ma dobroczynny wpływ na dziąsła i higienę jamy ustnej, rozcieńczony sok przynosi ulgę w przypadku bólu gardła. Płynny ekstrakt owocu jest doskonałym lekiem ściągającym. Mango przeciwdziała zwiotczeniu jelit, jest dobrze znoszone przez chorych na nadkwasotę.
SPOŻYCIE
Owoce mango w stanie dojrzałym jadane są na surowo, stanowią składnik różnych sałatek owocowych lub przerabiane są na sok. Pocięte w plastry i suszone są składnikami mieszanek suszonych lub bakalii. Można z nich przygotowywać kompoty, galaretki i dżemy. W Azji popularnym dodatkiem do popraw jest ostro przyprawiony, słodki chutney (sos z gotowanego mango). Owoce mango marynuje się w słodko kwaśnej zalewie, owoce suszone i mielone stosuje się jako przyprawę.
UWAGI
Pełny aromat owoce osiągają kiedy są dojrzałe, ale są wtedy dość nietrwałe. Do celów handlowych owoce zbiera się w stanie niedojrzałym; aby nabrały odpowiedniej jakości do spożycia muszą być przechowywane aż staną się miękkie i bardzo soczyste. Mango powinno być twarde, najlepiej sprzedaje się mango w 80% czerwone.