Owoce jagodowe

Owoce jagodowe to ogromna różnorodność gatunków, paleta kolorów i smaków. Zalicza się do nich owoce krzewów zarówno ogrodowych jak i leśnych. Ich cechą charakterystyczną jest miękki miąższ, co powoduje że są wyjątkowo nietrwałe i bardzo wrażliwe na zbiory i transport które wiążą się z ich nawet kilkakrotnym przesypywaniem. Pojawiające się w sklepach i na targowiskach świeże owoce jagodowe to zwiastun lata, niektóre ich gatunki dojrzewają już w czerwcu inne dopiero na koniec września tak więc możemy się nimi delektować przez cały okres letni.

 

Owoce jagodowe to bogactwo witamin, błonnika oraz antyoksydantów, są prostym sposobem który każdy z nas może stosować aby utrzymać organizm w dobrej kondycji. Bardzo korzystnym jest fakt że każdy z owoców zaliczanych do tej grupy czymś się wyróżnia i pewne właściwości prozdrowotne ma silniej rozwinięte niż inne a że dojrzewają one stopniowo to tym bardziej możemy korzystać z dobrodziejstw każdego z nich z osobna.

 

 

Do najpopularniejszych gatunków owoców jagodowych zaliczamy:

 

Jagody.

 

Owoce jagodowe charakteryzują się zawartością antocyjanów czyli barwników którym zawdzięczają swoje intensywne i kuszące kolory ale to właśnie ten składnik ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie a to właśnie jagody zawierają go najwięcej. Dzięki antocyjanom jagody chronią nasze oczy przed wolnymi rodnikami co oznacza między innymi że zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej, przeciwdziałając w ten sposób ślepocie osób starszych ale też poprawiają ostrość widzenia po zmroku zapobiegając tak zwanej kurzej ślepocie, osoby narażone na nadwyrężanie wzroku na przykład poprzez długą pracę przy komputerze powinny wzbogacić swoją dietę o jagody. Ponad to związki chemiczne zawarte w jagodach poprawiają funkcjonowanie neuronów w mózgu dzięki czemu chronią również przed chorobą Alzheimera. Badania wykazały że jagody obniżają ciśnienie krwi, zawierają tak że bardzo silne przeciwutleniacze przez co uważne są również za świetny sposób zapobiegania nowotworom.

 

Maliny.

 

Chyba każdy z nas w momencie przeziębienia lub grypy sięga po sprawdzony sposób walki z ich objawami czyli sok malinowy. Działanie przeciwzapalne i napotne malin jest potwierdzone naukowo, właściwości te zawdzięczają one zawartości kwasu elagowego. Kwas ten działa również przeciw nowotworowo. Ciekawą informacją dla odchudzających się może być fakt że maliny zawierają dużo rozpuszczalnego błonnika który nie dość że spowalnia wchłanianie cukru i cholesterolu w jelitach dzięki czemu obniża ich poziom, to jeszcze po spożyciu w kontakcie z wodą pęcznieje wypełniając jelita i w ten sposób hamuje uczucie głodu.

 

Jeżyny.

 

Jak już zaznaczone zostało przy opisie jagód im ciemniejszy kolor owocu tym więcej w nich antocyjanów i dlatego też jeżyny są bardzo bogate w ten składnik. Dzięki niemu chronią przed nowotworami i dbają o nasze serca. Mają zbawienny wpływ na układ krwionośny ponieważ poprawiają krążenie, uszczelniają naczynia krwionośne a dodatkowo dzięki zawartości manganu wspomagają krzepliwość krwi. Mangan ma również właściwości regulujące pracę układu nerwowego przez co wskazany jest w sytuacjach stresowych jak też bierze udział w produkcji tyroksyny głównego hormonu tarczycy. Podobnie jak maliny, jeżyny również mają działanie napotne ale też wykrztuśne. Zaleca się aby jeść je po posiłkach ponieważ mają świetny wpływ na układ pokarmowy gdyż poprawiają trawienie, chronią układ pokarmowy przed bakteriami, potrafią zwalczyć biegunkę, mdłości czy zgagę. Sok z jeżyn polecany jest również jako maseczka na wypryski.

 

Porzeczki.

 

Czarna, czerwona czy też biała każda z nich ma nam coś do zaoferowania. Czarna porzeczka zawiera nawet do trzech, czterech razy więcej witaminy C niż cytryna. Zawiera również duże ilości wapnia dzięki czemu ma zdolność regenerowania naczyń włosowatych i w przypadku regularnego stosowania działa zapobiegawczo przeciwko przeziębieniom, reumatyzmowi a nawet zawałom. Czarną porzeczkę poleca się kobietom w ciąży jak też karmiącym ponieważ pozytywnie wpływa na laktację. Porzeczka czerwona natomiast ma właściwości orzeźwiające przy gorączce jak też pobudza i wzmaga trawienie. Stosowana jest również w kosmetologii, olej z czerwonych porzeczek odżywia i wygładza skórę, odmładza skórę poprzez przywrócenie elastyczności.

 

Agrest.

 

Agrest zawiera duże ilości magnezu i wapnia dzięki czemu ma pozytywny wpływ na wzrost naszych kości i zębów. Twarda skórka agrestu i zawarte w jego owocach pestki przyśpieszają i wspomagają procesy trawienne. Ze względu na dużą zawartość witaminy C ma również działanie przeciwzapalne. Działa również moczopędne dzięki czemu wpływa korzystnie na oczyszczanie organizmu. Agrest jest również dobrym źródłem żelaza.

 

Żurawina.

 

Żurawina podobnie jak inne owoce z tej rodziny zawiera duże ilości witaminy C, uważana jest za świetny środek do walki z bakteriami chorobotwórczymi ale najbardziej znana jest dzięki swoim właściwością które zwalczają infekcje dróg moczowych poprzez hamowanie rozwoju bakterii E.coli.

 

Truskawki.

 

To najbardziej popularne w Polsce owoce z rodziny jagodowych dlatego poświęcamy im osobną, indywidualną rubrykę do której przeczytania serdecznie zapraszamy.