Jabłka to najpopularniejsze w naszym kraju owoce. Prawie każdy z nas jada je codziennie. Ze względu na mnogość odmian potrafią zaspokoić różne gusta smakowe. Jabłka obecne są w naszej kulturze, nie tylko kulinarnej, ich symbolika gości w mitologiach, kulturze chrześcijańskiej jak też kulturze popularnej naszego codziennego życia. To właśnie jabłkiem Ewa skusiła Adama a Parys podarował je Afrodycie bogini miłości aby muc ożenić się z Heleną, to również jabłko jest symbolem świata i kuli ziemskiej przez co jest jednym z atrybutów władzy królewskiej. W kulturze popularnej występuje w bajkach jak chociażby w Królewnie Śnieżce gdzie królewna po ugryzieniu zatrutego jabłka zapada w wieczny sen, Isaac Newton miał według legendy odkryć prawo grawitacji po tym jak jabłko spadło z drzewa uderzając go w głowę. Kto z nas nie zna przysłowia „Niedaleko pada jabłko od jabłoni” czy „Jakie jabłko, taka skórka, jaka matka, taka córka”, natomiast w Wielkiej Brytanii bardzo popularnym przysłowiem jest „An apple a day keeps doctor away” czyli tłumacząc, jabłko jedzone codziennie uchroni nas od wizyty u lekarza, przysłowie to świetnie obrazuje właściwości prozdrowotne jabłek.

Jabłka to bogactwo witamin, minerałów i pektyny. Pektyny których najwięcej jest w skórce i gnieździe nasiennym jabłka mają zdolność oczyszczania organizmu z trujących substancji i zanieczyszczeń, natomiast podczas trawienia zamieniają niektóre metale ciężkie w sole nierozpuszczalne dzięki czemu wydalane są z organizmu, pomagają pozbywać się resztek pokarmów z organizmu i regulują florę bakteryjną układu trawiennego, przez co zapobiegają również zaparciom i w tym przypadku w porównaniu do owoców świeżych lepsze działanie mają jabłka suszone. Pektyny mają również właściwość zmniejszania wchłaniania cholesterolu i obniżania poziomu złego cholesterolu dzięki czemu zapobiegają miażdżycy i zawałom. Dzięki tym swoim właściwością jabłka zmniejszają ryzyko zawału serca, miażdżycy, chorób naczyń krwionośnych, wylewu jak również nowotworów układu pokarmowego.

Kolejną zaletą jabłek jest duża zawartość witaminy C a co ciekawe im mniejsze jabłko tym jej więcej. Duża zawartość zasadowych soli mineralnych powoduje ze jabłka odkwaszają nasze organizmy. Jabłka regulują również naszą gospodarkę wodną dzięki temu że zawierają dużo potasu, są moczopędne, co wykorzystać powinny szczególnie osoby mające problemy z obrzękami nóg spowodowanymi zatrzymaniem wody w organizmie. Szczególnie polubić jabłka powinny również osoby cierpiące na anemię gdyż zawierają dużą ilość żelaza i pomagają w jego niedoborach.

Jabłka powinniśmy jeść nie tylko dla zdrowia ale też dla urody gdyż dzięki dużej zwartości witaminy C pomagają wymieść z naszego organizmu wolne rodniki a ponad to witamina C bierze udział w biosyntezie kolagenu dzięki czemu zapobiega wiotczeniu skóry a razem z witaminą P hamuje powstawanie tzw. pajączków czyli popękanych naczyń krwionośnych. Jabłka poleca się również w dietach odchudzających głównie ze względu na to że są nisko kaloryczne a bardzo sycące ale z zachowaniem umiaru ponieważ zawierają sporo cukru.

Jabłka mogą być jadane nie tylko na surowo ale również pieczone, duszone czy też suszone. Robimy z nich przetwory, pieczemy z nimi ciasta, smażymy racuchy, gotujemy ryż, przecieramy jabłuszko jako jeden z pierwszych stałych posiłków dla naszych niemowląt. Jabłka to źródło smaku i zdrowia, tak więc jedzmy na zdrowie.