Grejpfruty odkryto w połowie XVIII wieku na Karaibach, a dzisiaj uprawiane są w tropikach i subtropikach całego świata.
Najbardziej na północ wysuniętymi rejonami uprawy, dostarczającymi najwięcej owoców na eksport są Izrael i Floryda w USA. Rynek europejski oferuje klientom bogaty wybór. Owoce beznasienne są często najsmaczniejsze.
CECHY OWOCU
Grejpfrut ma owoce okrągłe lub szeroko okrągłe, średnicy 8-15 cm. Okrywa ma grubość do 1,3 cm i w zależności od gatunku barwę żółtą, zielonkawożółtą lub pomarańczowożółtą. Bardzo soczysty miąższ składa się z dużych, podzielonych na 11-15 ściśle połączonych ze sobą komór. Owoc aromatyczny, w zależności od odmiany mniej lub bardziej kwaśny z gorzką nutą.
WARTOŚCI ODŻYWCZE, LECZNICTWO
Grejpfrut zawiera duże ilości witaminy C (40 mg/100g), witaminy B 1 i P oraz związki chroniące naczynia krwionośne. Jest bardzo dobrym środkiem moczopędnym, może być pomocny w stanach zapalnych prostaty i wątroby, niestrawności i braku apetytu.
SPOŻYCIE
Grejpfruty jada się świeże, po przekrojeniu na pół, można wyjadać miąższ łyżeczką, lub obierać z białawej okrywy dzielącej miąższ na dzwonka (ma ona swoisty gorzkawy smak). Owoce nadają się na dżemy i galaretki, produkuje się z nich soki, syropy i napoje orzeźwiające, skórkę można kandyzować,
INNE ZASTOSOWANIA
Z nasion wyciska się wartościowy olej, wytłoczyny są dobrą paszą dla zwierząt domowych, wyciągi z liści mają działanie antybiotyczne, ekstrakt z kwiatów stosowany jest w leczeniu bezsenności i jako środek wzmacniający żołądek.
UWAGI
Dojrzałe owoce zbiera się ręcznie i można je przechowywać 1-2 tygodnie. Schłodzenie pozwala na dłuższe przechowywanie i transport, jednak temperatura poniżej 10° C powoduje uszkodzenia mrozowe okryw.