Gatunek rośliny z rodziny komosowatych, uprawiany na wszystkich kontynentach w bardzo wielu odmianach z których wszystkie wywodzą się od buraka dzikiego, po dzień dzisiejszy rosnącego w niezmienionej postaci na Bliskim Wschodzie. Wielość odmian buraka wzięła się z licznych prób jego uszlachetnienia. Najlepiej nam znanym gatunkiem ze względu na zastosowanie w naszej kuchni, jest burak ćwikłowy, który wywodzi się od dziko rosnącego buraka morskiego z wybrzeża Morza Śródziemnego.

 

Pierwsze wzmianki o buraku można znaleźć już w dokumentach pochodzących z Babilonii. Obecnie uprawiany jest między innymi jako warzywo do celów spożywczych czy produkcji cukru ale również jako roślina pastewna.

 

Kaloryczność buraka ćwikłowego kształtuje się w granicy 46 kcal na 100g. Burak ćwikłowy dostarcza nam dużych ilości błonnika, dzięki czemu ma dodatni wpływ na procesy trawienne, ponad to jest dobrym źródłem kwasu jabłkowego i cytrynowego. Botwina dostarcza nam większej ilości białka i soli mineralnych niż korzeń, który to natomiast zawiera sole mineralne, witaminy z grupy B i witaminę C.