Sałaty to ogrom smaków, kolorów i form. Od białych liści aż po bordowe, od słodkich, poprzez ostre aż do gorzkich w smaku. W sałatach można do woli wybierać i komponować własne przepisy na pyszne sałatki, zwłaszcza w sezonie letnim kiedy mamy je dostępne świeże, natomiast dzięki uprawom szklarniowym możemy zajadać się sałatami przez cały rok . Sałata należy do roślin jednorocznych i wywodzi się z rodziny astrowatych. Sałata najprawdopodobniej wywodzi się z rejonów Morza Śródziemnego, obecnie około 100 gatunków tego warzywa rozprzestrzenione jest w całej Europie.

Sałaty to podstawa niskokalorycznych diet odchudzających ze względu na niską kaloryczność, 100 g sałaty to jedynie 15 kcal a tym samym bogactwo innych pozytywnie wpływających na nasze organizmy składników. Sałata zawiera spore ilości jodu który przyśpiesza przemianę materii, ponadto zawiera błonnik oraz celulozę dzięki czemu zapobiega zaparciom, jedzona każdego dnia reguluje gospodarkę trawienną i zapobiega nowotworowi okrężnicy. Sałata jest bardzo polecana kobietą w ciąży ponieważ dzięki zawartości karotenu, potasu, wapnia ,żelaza oraz kwasu foliowego pozytywnie wpływa na rozwój płodu. Ponad to amerykańscy naukowcy dowiedli że codzienne jedzenie sałaty uspokaja i pomaga zwalczyć problemy ze snem zwłaszcza u osób starszych.

 

Do najpopularniejszych rodzai sałaty należą:

 

Sałata masłowa.

Do niedawna najczęściej uprawiana i jadana w Polsce. Jej zielone liście świetnie smakują z sosami na bazie śmietany. Nie można jej przechowywać zbyt długo nawet w lodówce, jej brązowiejące liście stają się gorzkie.

 

Sałata lodowa.

Jedna z najbardziej popularnych sałat, wyhodowana przez amerykanów, jej zwarte, jasno zielone liście tworzą główkę przypominającą kapustę. Jkao jedyną z sałat można kroić ją nożem a nie rwać palcami. Jest łatwo strawna, poza spożywaniem jej na surowo można ją również dusić, smażyć czy faszerować. Jej zaletą jest fakt że można ją przechowywać w lodówce nawet kilkanaście dni.

 

Sałata dębolistna.

Jest to sałata której liście mają charakterystyczny bordowy kolor i strzępiaste liście, a ponad to ma lekko orzechowy smak. Często wykorzystywana jest do celów dekoracyjnych oraz w sałatkach dla urozmaicenia smaku. Jej wadą jest jej krótki czas przydatności do spożycia bo zaledwie 1-2 dni.

 

Rukola.

Jest to sałata charakterystyczna dla kuchni śródziemnomorskiej, wyglądem jej listki przypominają liście mlecza. Ma charakterystyczny ostry wręcz pieprzowy smak. W kuchni zawsze stosowana jest jako dodatek do innych sałat lub potraw którym brakuje smaku. Natomiast jeżeli chcemy jeszcze złagodzić smak rukoli to najłatwiej możemy to zrobić poprzez dodanie miodu do sosu którym ją polewamy.

 

Radicchio.

Sałata radicchio to sałata o bordowych liściach i białym głąbie. Głąb i białe zgrubienia na liściach mają gorzki smak i aby się go pozbyć należy usunąć głąb a listki zamoczyć w ciepłej wodzie, ale należy uważać aby nie były one zanurzone w tej kąpieli za długo bo stracą swoje wartości odżywcze, goryczkę radicchio możemy również złagodzić poprzez dodanie do sosu sałatkowego cukru lub słodkich suszonych owoców. Jej zaletą jest tak jak w przypadku sałaty lodowej możliwość długiego przechowywania w lodówce.

 

Sałata rzymska.

Wywodzi się z regionu Morza Śródziemnego i tam też jest najbardziej popularna. Ma bardzo mięsiste liście jak na sałatę z wyraźnie widocznymi nerwami. Długo bo nawet tydzień zachowuje świeżość jeżeli przechowujemy ją w lodówce. Najlepiej smakuje z gęstymi majonezowymi sosami i serami pleśniowymi. Ciekawostką jest że tą sałatę jako jedyną możemy zamrażać.

 

Endywia.

To sałata o charakterystycznym wyglądzie jej mięsiste i karbowane listki zawijają się do środka, tak aby te wewnętrzne zostały białe a tylko zewnętrzne zabarwiają się na zielono. Ma ona pikantny, lekko gorzkawy smak przez co dobrze się komponuje z serami i orzechami. Zawiera więcej witamin i związków mineralnych niż inne sałaty. Ma krótką żywotność, najlepiej przechowywać ją w lodówce, owiniętą wilgotną ściereczką.

 

Rukiew wodna.

To sałata do niedawna uprawiana na szerszą skalę jedynie w Normandii, była ulubioną sałatą Napoleona. Jej popularność wzrosła gdy poznano jej właściwości zdrowotne. Zawiera bardzo dużo witaminy C i wiele innych oraz sporo wapnia dlatego stosuje się ją przy ich niedoborach w organizmie a zwłaszcza przy awitaminozach. Regularne spożywanie tej sałaty zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory.