Szparagi to bylina uprawiana dla młodych pędów i dekoracyjnych liści. Jest to jedno z najbardziej pożądanych warzyw świata. Pyszny, delikatny smak, soczystość i sugestywny kształt młodych pędów sprawiły, że od ponad 2000 lat szparagi stanowiły dekadencki, snobistyczny przysmak.
Szparagi są bogatym źródłem potasu i kwasu foliowego, zawierają również beta- karoten i witaminę E. Mają właściwości pomagające w leczeniu wielu chorób, między innymi reumatyzmu, dny, zapalenia pęcherza.
Pędy szparagów powinny być możliwie jak najświeższe. Optymalnym rozwiązaniem jest gotowanie w godzinę po zebraniu. Jednak u nas jest to raczej niemożliwe ze względu na fakt, że szparagi są warzywem importowanym. Można je przechowywać w lodówce do trzech dni. Najsmaczniejsze są szparagi ugotowane na parze lub duszone i podane na gorąco z masłem. Można je również podawać na zimno z sosem winegret, parmezanem lub majonezem.
Przed gotowaniem pędy należy umyć, obrać ze skórki poniżej wierzchołków i umieścić w zimnej wodzie. Do gotowania szparagi należy związać w pęczek dwoma kawałkami miękkiego sznurka, jednym u podstawy, drugim tuż pod wierzchołkiem. Pęczki należy ustawić pionowo w wodzie, tak by wierzchołki znalazły się nad powierzchnią. Przykryć i dusić na małym ogniu 10-15 minut aż do miękkości al dente, odcedzić i podawać na gorąco z masłem.