nazwa łacińska: Rosmarinus officinalis

Rozmaryn jest krzewiną pochodzącą z krajów śródziemnomorskich, jego upodobanie do wysokich temperatur było przyczyną spowolnienia wędrówki rozmarynu do krajów północnej Europy w tym też Polski, dopiero gatunki odporne na niskie temperatury zadomowiły się  u nas na stałe. Obecnie w Polsce jet on raczej rzadko uprawiany, ale za to  często hodowany w doniczkach i ogródkach, bardzo często tylko ze względu na swój atrakcyjny wygląd a nie walory smakowe, może rosnąć nawet 20 – 30 lat i do wysokości 1 metra. Nazwa rozmaryn pochodzi od łacińskiego „ros marinus” co znaczy „rosa morska”choć nie bardzo lubi rosnąć na brzegu morza.

Rozmaryn zawiera dużą ilość olejku lotnego oraz między innymi garbniki, flawonoidy i kwasy organiczne, ma działanie moczopędne, rozkurczowe, dezynfekujące jak też uspokajające, jest bardzo skuteczny w stanach napięcia nerwowego. Leczy migrenowe bóle głowy zarówno w postaci doustnej jak też w postaci olejku do nacierania skroni. Pobudza pracę serca i woreczka żółciowego. Szeroko stosowny jest również w kosmetologii jako tonik do mycia twarzy, skuteczny środek na łupież i porost włosów, maseczki do twarzy i płyny do kąpieli o właściwościach relaksujących.

Francuzi uprawiają rozmaryn jako roślinę miododajną , nadającą miodom wyjątkowy aromat i smak. Rozmaryn jest ponadto używany do aromatyzowania mięs podczas pieczenia i wędzenia.

W kuchni natomiast rozmaryn używany jest głównie do tłustych potraw mięsnych, kiełbas, kotletów, pasztetów ponieważ neutralizuje smak tłuszczów i pomaga w ich trawieniu. Używa się go również do smażonych ryb, grzybów, warzyw. Przyprawia się nim makarony i gotowane ziemniaki., żadna potrawa z baraniną i jagnięciną nie może obejść się bez rozmarynu.