POMELO, POMARAŃCZA OLBRZYMIA, POMPELA, SHADDOCK
HISTORIA I MIEJSCA UPRAWY
Gatunek ten pochodzi prawdopodobnie z Azji Południowo-Wschodniej i uprawiany jest na całym świecie w tropikach i subtropikach, najbardziej na północ wysuniętymi rejonami są Floryda i Izrael. W wielu krajach pomelo znane jest pod nazwiskiem kapitana Shaddocka, który przywiózł je do Anglii z wysp Polinezji.
CECHY OWOCU, ODMIANY
Pomarańcza olbrzymia ma największe owoce wśród wszystkich owoców cytrusowych. Ich średnica osiąga do 50 cm, a waga ponad 1 kg. Owoce są okrągławe lub gruszkowate, o zielonkawo-żółtej barwie. Okrywa ma grubość 1,5- 4 cm. Miąższ podzielony jest na 11-18 komór. Miąższ jest średnio soczysty, aromatyczny, słodki do kwaśnego, pozbawiony goryczy. Owoce zawierają kanciaste, żółtawe nasiona. Niektóre odmiany są słodkie i orzeźwiające. Największą liczbę odmian spotykamy w Azji. Różnią się kształtem, rozmiarem, grubością skórki, liczbą ziaren, smakiem, spoistością segmentów miąższu.
SPOŻYCIE
Pomelo jada się zazwyczaj na surowo, obiera się je z okrywy, rozdziela komory i przed spożyciem ściąga się błoniaste skórki. Cenionym napojem jest sok z pomelo. W Azji Południowo- Wschodniej stosuje się napary i wywary z liści , kwiatów i kory przeciw epilepsji, cholerze, przy opuchliznach i egzemach. Na Filipinach sok z pompeli miesza się z sokiem z ananasów.