PITAHAYA, PITAYA, HYLOCEREUS FALISTY
Pitahaya pochodzi z południowego Meksyku i wybrzeży pacyficznych Ameryki Środkowej. Hylocereus falisty jest pnącym, płożącym lub zwisającym, bogato rozgałęzionym kaktusem. Jego kwiaty są piękne i dlatego bywa sadzony jako roślina ozdobna. Kaktus ten uprawiany jest szeroko w tropikach Ameryki Południowej, w Afryce, Azji i Australii.
CECHY OWOCU
Owoce są bezciernistymi, mięsistymi, okrągłymi, owalnymi jagodami, pokrytymi trójkątnymi, rozszerzającymi się u podstawy łuskami, długości do 8 cm. Owoce mogą osiągać wielkość do 20 cm, w stanie dojrzałym są jaskrawofioletowe, czerwone lub żółte. Mięsista okrywa ma grubość około 1 cm i otacza szeroką komorę, która wypełniona jest szklistą, bardzo soczystą, słodko-kwaśną pulpą. W miąższu znajdują się liczne, płasko- gruszkowate błyszczące, czarne nasiona.
SPOŻYCIE
Owoce kroi się na pół i wyjada łyżeczką miąższ wraz z nasionami. Zmiksowany z wodą, cukrem i lodem daje smaczny, orzeźwiający napój. Całe owoce rozgotowuje się na syrop, który służy do doprawiania i barwienia wypieków i słodyczy.
Hylocereus sadzi się w ogrodach przydomowych, przy płotach, na murach i na drzewach. Owoce zrywa się dojrzałe, bez specjalnych zabiegów zachowują trwałość tylko kilka dni.
Zarówno kwiaty jak i owoce tej rośliny wyróżniają się wyjątkową urodą.