W XVII wieku pieczarki odmiany Agaricus zaczęto uprawiać w podziemnych jaskiniach w regionie paryskim. Olbrzymie sterty obornika wymieszane były z glebą z terenów, gdzie pieczarki rosły w stanie naturalnym. Pieczarka polna rośnie na łąkach i pastwiskach. Przez długi czas grzyby hodowane były delikatesem, którym cieszyli się tylko bogaci. Od XVIII wieku większość dziedzińców stajennych miało zacieniony kącik, gdzie był rozsadnik grzybów. Właściciele ogrodów przeznaczali ich część lub wydzielali pomieszczenia w budynkach gospodarczych czy nawet domach pod uprawę grzybów. W czasie kiedy grzybów naturalnie rosnących i hodowlanych było dużo, konserwowano je i marynowano, przetwarzano na sosy, które były bardzo popularne. Hodowane odmiany pieczarek są popularne i lubiane w Europie.

Pieczarka ma gładki kapelusz o barwie białej do brązowej, biały korzeń oraz miąższ. Owocnik pieczarki składa się z trzona i kapelusza. Na dolnej stronie kapelusza znajdują się bladoróżowe, w miarę dojrzewania ciemniejące, delikatne, promieniście ułożone blaszki, widoczne dopiero po pęknięciu cieniutkiej błonki (wellum), łączącej brzeg kapelusza z trzonem. Jej uprawę szacuje się na 60% światowej produkcji grzybów. Pieczarkę można spożywać na surowo w sałatkach i na kanapkach. Równie smaczna jest po ugotowaniu, duszeniu czy smażeniu.

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Pieczarki ze względu na swój skład stanowią wartościowe pożywienie. W suchej masie pieczarka zawiera 4,9% białka, około 0,3% tłuszczu, 3,6% węglowodanów. Pieczarka jest względnie dobrym źródłem niektórych witamin. Zawiera witaminę C, B1, B2, B6, D, H oraz składniki mineralne – fosfor, wapń, potas, żelazo, cynk, sód, chlor.

UPRAWA

Pieczarki nie wymagają światła do wzrostu, uprawiane są w ciemnych pomieszczeniach. Pieczarki uprawia się wyłącznie na specjalnym podłożu, przede wszystkim z obornika końskiego, rzadziej świńskiego, owczego lub na sztucznym podłożu (słoma i nawóz kurzy). Grzyby te wymagają odpowiedniej temperatury i wentylacji.

W Polsce uprawia się pieczarki ze względu na ich popularność i nie słabnący popyt oraz duże możliwości eksportu. Rozwój pieczarkarstwa w Polsce rozpoczął się dopiero w 1953 roku, uruchomiono wówczas produkcję grzybni pieczarki.