Papryka to warzywo bardzo uniwersalne używane jest jako potrawa sama w sobie na surowo, ugotowana…
pieczona lub zapiekana ale również jako przyprawa czy nawet lek. Uważana również, głównie odmiana chilli, za afrodyzjak dlatego że wzmacnia siły organizmu dodając energii i w dosłownym znaczeniu rozpala.

Ojczyzną papryki jest Kolumbia. Do Europy dotarła podczas drugiej wyprawy Kolumba w 1493 roku. Dzięki nie tylko swoim walorom smakowym ale również apetycznemu wyglądowi bardzo szybko rozprzestrzeniła się w krajach Europy zachodniej, Turcji i w krajach bałkańskich , szybko też zawędrowała do Indii, Chin czy Pakistanu. Do jej popularyzacji bardzo przyczynili się Węgrzy którzy uczynili z niej główne warzywo swojej kuchni i tak powstały dobrze nam znane i lubiane leczo czy paprykarz, ponad to, to właśnie z węgierskich papryk w latach trzydziestych ubiegłego wieku wydobyto czysty kwas askorbinowy czyli witaminę C.

Papryka zawiera bardzo duże, w porównaniu z innymi warzywami ilości witaminy C, nawet cztero-pięciokrotnie więcej niż cytryna i co ciekawe to w innych warzywach i owocach podczas procesów kulinarnych witamina ta ulega zniszczeniu a w papryce nie, dlatego polecana jest nie tylko surowa ale również we wszelkich potrawach czy przetworach. Ma ona również inne korzystne dla naszego zdrowia właściwości, między innymi często spożywana obniża ciśnienie krwi, zapobiega wzdęciom i zaparciom, z niektórych jej odmian sporządza się maści i plastry.