nazwa łacińska: Origanum vulgare

Oregano zwane też lebiodką lub dzikim majerankiem. Jest to bylina, występująca w Europie i Azji Zachodniej. Nazwa oregano pochodzi z greckich słów „oros” – „góra” i „ganos” – radość” czyli łącznie „radość góry” ponieważ oregano jest dla Greków symbolem szczęścia. Według greckich wierzeń oregano rosnące na grobie oznacza, że zmarły jest szczęśliwy. Młoda para na greckich i rzymskich weselach zakłada na głowę wieńce z oregano na znak tego radosnego wydarzenia.

Już w Średniowieczu zielarze doceniali walory lecznicze oregano i stosowali je między innymi na bóle zębów, a w XVI i XVII wieku używano oregano jako leku na problemy z trawieniem, jako środek moczopędny oraz jako olejek do użytku zewnętrznego na ugryzienia i swędzenia. Obecnie oregano jest docenianym i szeroko stosowanym ziołem. Ustalono że oregano zawiera olejki eteryczne (między innymi karwakrol, tymol, borneol i pinen), poza tym również taniny, gorczyce, flawonoidy, garbniki oraz witaminę C. Oregano dzięki swojemu składowi ma potwierdzone działanie łagodzi wzdęcia jak również stymuluje przepływ żółci, jest silnym antyseptykiem, dlatego często stosowane jest jako lekarstwo na problemy związane z układem oddechowym, stosowany jest również w stanach alergicznych, pomaga przy bakteryjnych chorobach skóry, zbija gorączkę. Rozcieńczony olejek z oregano stosowany jet zewnętrznie na bóle zębów i bolące stawy.

Oregano najbardziej rozpowszechnione jest w kuchni włoskiej, hiszpańskiej i meksykańskiej ale u nas również stosowane jest coraz częściej zwłaszcza za przyczyną potraw takich jak pizza czy zapiekanki. Stosuje się je również w potrawach z makaronu, sałatkach, sosach, zupach, owocach morza i oczywiście do mięs.

Ze świeżego oregano obrywa się listki, następnie zgniata i dodaje do potrawy na około 10 minut przed zakończeniem gotowania gdyż wtedy zdoła oddać cały swój aromat potrawie a wysoka temperatura go nie stłumi.

Całe ziele oregano jest często używane do aromatyzowania mięs pieczonych na ruszcie poprzez wrzucenie ich bezpośrednio do ognia.

Ciekawym sposobem na uzyskanie delikatnego posmaku oregano jest umieścić kilka młodych gałązek tego zioła w butelce oliwy z oliwek a gdy przesiąknie ona jego smakiem i aromatem będzie on odczuwalny w każdej potrawie w której jej użyjemy.