nazwa łacińska: Petroselinum sativum

Wyróżniamy dwa rodzaje natki pietruszki . Pierwszy rodzaj to liście pietruszki która uprawiana jest również dla dobrze nam znanego korzenia a drugi rodzaj to pietruszka naciowa uprawiana tylko dla naci. Pietruszka zwyczajna to gatunek rośliny dwuletniej należącej do rodziny selerowatych, pietruszka naciowa natomiast należy zarówno do ziół jak i warzyw liściowych z gatunku baldaszkowatych. Oba rodzaje pietruszki wywodzą się z południowo-wschodnich krajów basenu Morza Śródziemnego. Obecnie uprawiane są w Europie, Ameryce i Australii.

Pietruszka nie bez powodu jest jednym z najpopularniejszych ziół w Polsce. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko walorom smakowym ale również właściwościom zdrowotnym. Przez dietetyków natka pietruszki jest polecana jako jeden z najbardziej pożądanych pokarmów, ponieważ dzięki temu że zawiera duże ilości witaminy A i C potas, żelazo, magnez, sód, wapń, fosfor chroni ona organizm przed wolnymi rodnikami, zapobiega wzdęciom, działa moczopędnie, jest stosowana w leczeniu kamicy nerkowej , działa też rozkurczowo. Ma zbawienny wpływ na układ krążenia, zapobiega anemii. Jedna łyżka stołowa posiekanej natki pietruszki zaspokaja nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Szczególnie zalecana jest w okresach osłabienia organizmu, ponieważ go wzmacnia i dodaje energii.

Natka pietruszki ma szerokie zastosowanie w naszej kuchni, używamy jej do zup, sosów, potraw z warzyw i mięs, serów czy sałatek, świeżej bądź mrożonej, jako dodatek lub wręcz jako danie główne.