HISTORIA
Zdania na temat pochodzenia melona są podzielone, jedne źródła podają, że jego ojczyzną jest Azja, inne, że Wschodnia Afryka.
Uprawiany był już w czasach starożytnych przez Rzymian, Greków i Egipcjan, o czym wzmiankują kronikarze. Dzisiaj melon uprawiany jest na całym świecie w klimacie śródziemnomorskim i tropikalnym.
CECHY OWOCU, ODMIANY
Owoce licznych odmian melona są zróżnicowane, okrągłe do eliptycznych, gładkie, pomarszczone lub żebrowane, z pękającą lub siatkowatą okrywą, nagie lub drobno owłosione, szorstkie lub podłużnie żłobkowane. Rozmiary poszczególnych odmian również są bardzo różne, niektóre są nie większe od oliwki, podczas gdy inne mają rozmiar dyni. Barwa owocu też jest bardzo zróżnicowana, od białawych do mocno żółtych, żółto-brązowych i zielonych, pomarańczowych lub plamistych. Soczysty, dojrzały miękki, słodki miąższ jest w zależności od odmiany mniej lub bardziej aromatyczny w kolorach żółtych, czerwonych, pomarańczowych, białych lub zielonych. Wewnątrz owocu, w centralnej komorze nasiennej znajdują się liczne, płaskoeliptyczne, białe lub jasno-brązowe, gładkie nasiona. Mówi się, że melonów jest na świecie nie mniej niż jabłek, jednak najważniejszych odmian jest około dziesięciu i dzielą się ona na trzy grupy: melony siatkowate, kantalupy i melony zimowe.
Melony siatkowate – mają skórkę pokrytą wyrazistym wzorkiem unerwienia, przypominającym siateczkę zmarszczek. Przykładem są odmiany Tours i Galia dość aromatyczne, z miąższem barwy od łososiowej do żółto-zielonej.
Kantalupy- najbardziej znane, bardzo aromatyczne, o pomarańczowym miąższu. Do kantalup należą dwie szersze pod grupy: Ogen i Charentais.
Melony zimowe- są mniej wonne, niekiedy mdłe, mają gruba twardą skórę i można ja dłużej przechowywać. Miąższ mają pomarańczowy lub zielonkawy, należą do nich odmiany Valenzia i Espagna.
WARTOŚCI ODŻYWCZE
Melony zawierają bardzo dużą ilość wody (95 %), witaminy A i C oraz składniki mineralne (żelazo, fosfor, wapń). Działają łagodnie przeczyszczająco, moczopędnie i oczyszczająco. Melon zmniejsza przekrwienia hemoroidów i moczowodów w stanie zapalnym.
SPOŻYCIE
Dojrzałe owoce jada się surowe, dodaje do sałatek owocowych lub mięs, wędlin i ryb. Niedojrzałe owoce gotuje się na jarzynę lub marynuje. Bogate w tłuszcze nasiona jada się po uprażeniu.
UWAGI
Owoce po schłodzeniu można przechowywać 1 do 2 tyg. Melony powinny być twarde, wolne od skaz.