MARACUJA MĘCZENNICA JADALNA, GRANADILLA PURPUROWA
HISTORIA I MIEJSCA UPRAWY
Sprawa pochodzenia tej rośliny pozostaje nie rozstrzygnięta: jedni opowiadają się za rodowodem brazylijskim, inni za australijskim. Maracuja rośnie w tropikach i subtropikach. Uprawia się ją w Australii, w Nowej Gwinei, w Afryce Płd., Kenii, i w rejonie śródziemnomorskim. Maracuja jest owocem rośliny pnącej o nazwie Męczennica jadalna, określanej mianem passionaria, ze względu na niepowtarzalną budowę jej kwiatów, nazywanych popularnie kwiatami Męki Pańskiej. Poszczególne części kwiatu mają być odzwierciedleniem Męki Chrystusa. Jednak czytając na ten temat w różnych opracowaniach spotykamy pewne rozbieżności w określeniu elementów kwiatu, mających oznaczać Mękę Pańską. I tak trzy szyjki słupka mają symbolizować trzy gwoździe, którymi przybito Jezusa do krzyża, nitkowate przykoronki (prątniczki) mają symbolizować koronę cierniową. Co do pręcików istnieje rozbieżność, jedne źródła podają, że symbolizują one Rany Pańskie, inne, że przyrównuje się je do młotów, którymi wbito gwoździe w ciało Chrystusa. Te oryginalne kwiaty służyły hiszpańskim kapłanom do objaśniania Męki Chrystusa, nawracanym na wiarę chrześcijańską Indianom.
CECHY OWOCU I ODMIANY
Okrągłe, jajowate lub gruszkowate, zwisające jagody, wielkości do 8 x 10 cm mają jędrną, łykowato-skórzastą owocnię, grubości ok. 3mm. Okrywa w stanie dojrzałym jest fioletowo-brązowa do czarniawo-brązowej, czerwona lub żółtozielona, białawo poplamiona, gładka i słabo błyszcząca. Wewnątrz owocu znajduje się duża komora nasienna, otoczona watowatą, suchą białą tkanką, z której wyrastają trzy listwy nasienne, na których trzymają się nasiona z dużymi osnówkami. Osnówka jest wypełniona szklistą, pomarańczową, gęstą płynną pulpą, o silnie owocowym, kwaskowato aromatycznym smaku. Twarde, błyszczące, czarne nasiona są płaskie oraz ostro-jajowate. Zwykle spotyka się dwie formy gatunku: marakuja purpurowa o czerwonej skórce i marakuja żółta, której owoce są cięższe i zawierają więcej ziaren i miąższu. Są bardziej kruche, kwaśne i aromatyczne, rzadziej są przedmiotem eksportu niż marakuja purpurowa.
WARTOŚCI ODŻYWCZE
Owoc bogaty w witaminę C i A, ziarna są dobrym środkiem odrobaczającym. Spotyka się również opinię, że marakuja to narkotyk. Faktem jest, że inne gatunki męczennic mają znaczny potencjał narkotyczny w korzeniach. (męczennica olbrzymia). Jednak sok marakui, która trafia na nasze stoły nie ma tego typu właściwości.
SPOŻYCIE
Marakuję jada się na surowo, łyżeczką z przekrojonych na pół owoców. Nasiona można zjeść razem z osnówką. Marakuję najczęściej wykorzystuje się do produkcji soku owocowego, który mam bardzo silny smak i bywa rozcieńczany i dosładzany. Marakuję dodaje się do innych soków owocowych, jogurtów, lodów, i słodkich potraw i deserów. Z pulpy przygotowuje się galaretki i syropy, jednak ogrzanie do wysokich temperatur zmniejsza aromatycznośc owoców. Aby otrzymać sok z marakui, należy rozbić miąższ w wodzie (za pomocą miksera) i przecedzić by usunąć ziarna.
UWAGI
Marakuję zbiera się po opadnięciu, z ziemi, rzadziej ścina z rośliny, owoce zachowują trwałość do około 2tyg.