KOKOS WŁAŚCIWY, KOKOSOWA PALMA
HISTORIA I MIEJSCA UPRAW
Palma kokosowa to drzewo stare jak świat. Ojczyzną kokosa właściwego jest prawdopodobnie Azja Południowo – Wschodnia lub Polinezja, nie wiadomo dokładnie czy pochodzi z zachodnich wybrzeży Ameryki międzyzwrotnikowej czy raczej z Melanezji, skąd jej owoce mogły dopłynąć do innych krajów tropikalnych.
CECHY OWOCU
Znany nam orzech kokosowy jest pestką całego owocu, która w stanie dojrzałym jest otoczona twardą , zdrewniało-włóknistą , brązową okrywą i ma wielkość około 20cm. U podstawy widoczne są 3 zasklepione otwory kiełkowe.
WARTOŚCI ODŻYWCZE
Orzech kokosowy zawiera sporo tłuszczów (35%), miąższ kokosu podobnie jak sok, obfituje w potas, żelazo, magnez i wapń. Zawiera 10% węglowodanów. Ma właściwości regenerujące i remineralizujace. Sok ma właściwości odrobaczające, bogactwo enzymów i związków fosforowych tworzą z niego podporę systemu nerwowego. Zalecany jest w przypadku kolki i trudności z trawieniem, może być ratunkiem dla dzieci z objawieniem niedożywienia.
SPOŻYCIE
Pożywna i smaczna warstwa tkanki odżywczej bywa jadana na świeżo lub po wysuszeniu i zmieleniu (wiórki kokosowe). Są one stosowane jako dodatek do różnych potraw, wypieków i słodyczy. Namoczona w wodzie i tłoczona kopra (tkanka odżywcza) daje tak zwane mleczko kokosowe. Z kopry wytłacza się spożywczy olej kokosowy. Smaczny, słodkawy płyn z młodych owoców jest bardzo lubianym napojem orzeźwiającym. W Azji świeże mleko kokosowe stosuje się do gotowania potraw.
INNE ZASTOSOWANIA
Wszystkie części palmy kokosowej są użyteczne. Z włóknistej części owocu uzyskuje się surowiec na liny, maty, siatki, torby, elementy odzieży. Olej kokosowy stosuję się do pielęgnacji ciała i włosów. Zdrewniałe skorupy służą jako opał lub są wykorzystywane jako naczynia. Z soku palmowego produkuje się wino palmowe, arak, ocet, cukier i syrop. Liście i kłodziny kokosa są materiałem budowlanym.
UWAGI
Jak otworzyć orzech kokosowy? Za pomocą ostrego narzędzia i młotka przekłuwamy dwa z trzech otworów kiełkowych, przez które wylewamy sok, potem na 15 minut wkładamy orzech do piekarnika nagrzanego do 200° C, dopiero wtedy skorupa ustępuje pod wpływem uderzeń młotka i odkrywa się do miąższu.