KARAMBOLA POSPOLITA, OSKOMIAN POSPOLITY.
HISTORIA I MIEJSCE UPRAW
Owoc ten wywodzi się prawdopodobnie z Indii lub Indonezji, jednak równie dobrze rośnie na Florydzie, w Kalifornii, w Ameryce Południowej, na Karaibach i Hawajach. Karambole sprowadzane są to Europy w okresie zimowo-wiosennym, pochodzą głównie z Brazylii. Owoc ten uprawiany jest na całym świecie w tropikach i subtropikach.
CECHY OWOCU, ODMIANY
Mięsiste, zielonkawożółte do żółtopomarańczowych owoce są podłużne, głęboko wcięte (owoc sprawia wrażenie jakby miał trójkątne skrzydełka), w przekroju poprzecznym mają charakterystyczny gwiaździsty kształt. Okrywa jest cienka, gładka i woskowo błyszcząca. Owoce mają wielkość do 15×9 cm. Miąższ jest zwarty i soczysty, szklisto-żółty, w środku owocu białawy. Owoce są beznasienne lub zawierają płaskie brązowe nasiona. Owoce mają kwaśny lub słodko-kwaśny, orzeźwiający smak. Owoce te występują w gronach, zawieszone na gałęziach lub wprost na pniu. Wyróżnia się dwie odmiany, w zależności o zawartego w nich kwasu.
1.Odmiana o słodkim miąższu smakuje wspaniale na surowo, w postaci soku lub sałatki owocowej.
2. Odmiana bardziej kwaśna o mniej wyrazistych żebrach, polecana na konfitury i galaretki oraz jako dodatek do sosów korzennych ostrych (chutney) lub słodko- kwaśnych opartych na curry (kuchnia wietnamska).
WARTOŚCI ODŻYWCZE
Karambola jest niskokaloryczna (33 cal/100g), nie zawiera włókien. Zawiera 4-5 % cukru. Owoc jest zasobny w witaminę C, zawiera kwas szczawiowy, nadający szczególny smak.
Owoce, liście i korzenie oskomianu wykorzystywane są leczniczo w gorączce, bólach głowy, biegunkach, ospie wietrznej.
SPOŻYCIE
Karambole jada się na surowo z cukrem lub bez niego oraz w sałatkach owocowych. W Azji gotowane posłodzone lub posolone karambole podaje się na jarzynę lub jako deser. Pokrojone w plastry owoce można kandyzować lub gotować z cukrem i konserwować. Można je również marynować, przyrządzać galaretki lub sosy. Sok z owoców pije się jako napój orzeźwiający. Owoce oskomianu eksportuje się do Europy i USA, gdzie najczęściej używa się ich do dekoracji potraw i napojów (pokrojony owoc w przekroju poprzecznym ma kształt gwiazdy).
INNE ZASTOSOWANIA
Sok można stosować do rozjaśniania bielizny i polerowania metali. Zielony owoc zawiera szczawian potasu, który sprawia, że jest dobrym odrdzewiaczem.
UWAGI
Owoce na sprzedaż zbiera się przed zakończeniem czasu dojrzewania. Wcześnie zebrane owoce zachowują świeżość bez schłodzenia do 4 tygodni. O dojrzałości owocu świadczy lekkie zbrązowienie jego boków.