nazwa łacińska: Brasica cretica subsp. botrytis

Kalafior to najprawdopodobniej warzywo zmutowane z kapusty głowiastej lub brokułu. Kalafior początkowo nazywany był kapustą cypryjską ponieważ pochodzi z Cypru. Dobrze znany był już w starożytnej Grecji i Rzymie. Do Polski prawdopodobnie sprowadziła go Bona Sforza a uprawiać go w Polsce na szeroką skalę zaczęto na przełomie XVI i XVII wieku. Częścią jadalną kalafiora jest tak zwana „róża” czyli mięsiste biało żółtawe pędy o bardzo różnych rozmiarach, ponieważ ich waga waha się od 25 dag do nawet 2 kg.

Kalafior jest warzywem lekko strawnym i małokalorycznym 100g surowego kalafiora to około 30 kalorii. Kalafior jest niedocenianym przez nas warzywem, natomiast naukowcy zaliczają go do cenniejszych warzyw ze względu na jego skład chemiczny, walory dietetyczne i smakowe. Niektórych ludzi odstrasza przykry smak jaki wydziela kalafior podczas gotowania, dzieje się tak za sprawą olejków eterycznych które zawiera kalafior i które podczas jego gotowania wydzielają siarkę. Natomiast jest kilka sposobów na zwalczenie tego problemu i cieszenie się z dobrodziejstw kalafiora. Takim sposobem jest na przykład umieszczenie w garnku z gotującym się kalafiorem kawałka skórki suchego chleba albo też dodanie około 3 łyżek mleka również do gotującego się kalafiora.

W Polsce uprawiamy i spożywamy głównie biały kalafior. Natomiast w krajach śródziemnomorskich uprawiany jest również kalafior zielony i fioletowy a bardzo mało znany w Polsce wywodzący się z Kanady kalafior pomarańczowy to aż 25%więcej witamin niż kalafior biały. Popularność kalafiora w naszym kraju dobrze obrazuje fakt że znajdujemy się jako kraj na 9 miejscu na świecie w jego produkcji.

Kalafior to bogactwo składników, które wspomagają nasz układ immunologiczny, takich jak witaminy: K, B1, B2, B6 i C oraz magnez, żelazo, jod, wapń czy karoten. Kalafior zawiera sulforan, jest to składnik pobudzający enzymy walczące z rakiem. Inne składniki kalafiora mają zbawienny wpływ na wątrobę, pobudzają ją do działania. Kalafior dzięki swoim składnikom chroni nas również przed reumatyzmem.

Kalafior dostępny jest w naszych sklepach przez cały rok, ale najwięcej jest go na naszym rynku od maja do listopada i wtedy też jest najświeższy i najtańszy. Kalafior jest warzywem wytrzymującym w lodówce do kilku dni, najlepiej będąc zawiniętym w folii ale można go również mrozić czy też marynować. Jadamy go zarówno na surowo jak też gotowany czy smażony lub zapiekany w sosach czy zapiekankach.