HEBANOWIEC WSCHODNI, HURMA WSCHODNIA, PERSYMONA HEBAN WIŚNIÓWKA,ŚLIWODAKTYL, SHARON.
Występujący w Europie hebanowiec wschodni pochodzi z Japonii. Pojawił się na bazarach Paryża pod koniec XIX wieku. Kaki rośnie obecnie we wszystkich krajach o ciepłym klimacie – w rejonie śródziemnomorskim, w Afryce Północnej, oczywiście w Japonii i Chinach, Indochinach, Korei, Tajlandii.
CECHY OWOCU
Owoce kaki to zwisające okrągławe jagody, wielkości ok. 8 cm, na końcach wklęsłe, przypominające pomidor. Okrywa owocu jest cienka, gładka, pomarańczowa lub czerwona. U nasady owocu pozostaje szeroki 4- płatkowy kielich kwiatu. Soczysty, najpierw zwarty, później miękki, żółty, pomarańczowy lub czerwonobrązowy miąższ w stanie niedojrzałym jest niejadalny, gorzki i cierpki. Natomiast dobrze dojrzały ma słodki smak i owocowy aromat. Owoce wielu odmian uprawnych są beznasienne, w niektórych są spłaszczone, jajowate , brązowe nasiona, których liczba stanowi dla Chińczyków ulubiony przedmiot zakładów. Owoc dojrzały powinien być odpowiednio miękki, jego miąższ ma galaretowatą konsystencję i jest przepełniony delikatnie słodkim sokiem. Wyselekcjonowano więcej niż 1000 odmian, różniących się wielkością, barwą, smakiem i zawartością kwasów garbnikowych. Kaki znane pod nazwą „Sharon” zostało wyhodowane w Izraelu.
WARTOŚCI ODŻYWCZE, LECZNICTWO
Kaki zawiera pewne ilości witaminy C, obfituje w garbniki i karoten, zawiera ok. 15% cukrów. Wywar z suszonych szypułek owocowych kielichów jest cenionym środkiem przeciwkaszlowym i przeciwastmatycznym w medycynie chińskiej.
SPOŻYCIE
W pełni dojrzałe owoce jada się na surowo po zdjęciu skórki, która jest niestrawna. Można łyżeczką wyjadać miąższ z okrywy, w zależności od upodobań – posłodzony, skropiony sokiem z cytryny lub z lodami. Miąższ może być dodatkiem do sałatek owocowych, jogurtów i innych potraw mlecznych. Może być wykorzystany jako nadzienie do pączków, ciast lub jako surowiec na dżem czy galaretkę. Sok z owoców dobrych odmian jest smacznym napojem i w Azji służy do wyrobu win i likierów. Owoce kaki również się kandyzuje, a w niektórych rejonach Azji rozgotowaną masę owocową suszy się w postaci placków.
UWAGI
Owoce na eksport, zbierane w stanie niedojrzałym, pozostają często cierpkie i nie mają dobrego smaku. Przedwcześnie zebrane owoce pozbawione są aromatu. Schłodzone można przechowywać przez kilka tygodni. Owoc kaki powinien być twardy, skórka czysta, bez skaz.