GRANAT, GRANATOWIEC WŁAŚCIWY
Granatowiec uprawiany jest od najdawniejszych czasów, znany był starożytnym Egipcjanom, Hebrajczykom, Fenicjanom, Asyryjczykom. Drzewo granatu pochodzi prawdopodobnie ze Środkowego Wschodu. Jego naturalne środowisko to klimat półsuchy. W stanie dzikim rośnie od Bałkanów po Himalaje. Uprawiany jest nad Morzem Śródziemnym, w strefie umiarkowanej, a nawet tropikalnej.
CECHY OWOCU
Owoc granatu jest okrągławą jagodą o twardej, skórzastej, matowej okrywie, grubości 3-4 mm. Okrywa pokryta jest drobnymi punkcikami, dojrzały owoc ma kolor żółtawoczerwony, brązowożółty, lekko plamisty. Wnętrze owocu podzielone jest błoniastymi przegrodami na nieregularne komory, z których każda zawiera mnóstwo podłużnych, nieforemnych, żółtawych lub szkarłatnoczerwonych nasion. Każde nasiono otoczone jest winnoczerwoną, szklistą, soczystą osnówką, grubości 1-2 mm, która ma raczej cierpki, słodko- kwaśny, orzeźwiający smak. Jest ona jadalną częścią całego owocu. Nazwa owocu wzięła się z faktu, że miesiąc po osiągnięciu dojrzałości wysychająca okrywa pęka i rozrzuca wybuchowo nasiona.
WARTOŚCI ODŻYWCZE, LECZNICTWO
Owoce granatu stanowią bogate źródło witaminy C, są przydatne w leczeniu stanów zapalnych. Granat zawiera 79% wody, potas, fosfor, chlor, siarkę. Działa ściągająco, wzmacniająco i oczyszczająco, moczopędnie. Wywar z kory korzeni granatowca to środek przeciw tasiemcom, napar ze świeżych kwiatów służy do płukania gardła.
SPOŻYCIE
Mięsisto- soczyste osnówki wyjada się łyżeczką z pokrojonego owocu, z nasionami lub bez nich. Syrop grenadyna sporządzany z soku granatu podawany jest w kawiarniach, również jako dodatek do napojów alkoholowych. Ma orzeźwiający smak świeżych owoców. Znakomitą grenadynę można sporządzić w domu, miksując miąższ i pestki z wodą, a następnie przecedzając zawiesinę.
INNE ZASTOSOWANIA
Okrywy owocu zawierają żółtawobrązowy barwnik, a kwiaty żółty, oba stosuje się do barwienia wełny i jedwabiu. Granat często sadzony jest również jako roślina ozdobna.
UWAGI
Owoce granatu dzięki skórzastej okrywie są bardzo odporne i mogą tygodniami, a po schłodzeniu nawet do pół roku zachować trwałość.