nazwa łacińska: Allium satinum

Czosnek najprawdopodobniej pochodzi ze stepowej części Azji Środkowej skąd rozpowszechnił się na całą Azję i basen Morza Śródziemnego. Uprawiany i spożywany był od dawien dawna ale dopiero w 1944 roku rozszyfrowano jego skład i poznano jego właściwości lecznicze. Czosnek zawiera lotny olejek, którego głównymi składnikami są allina i enzymy które podczas roztarcia zamieniają się w bakteriobójczą allicynę i dzięki właśnie temu składnikowi czosnek nazywany jest naturalnym antybiotykiem.

Ponad to czosnek zawiera również węglowodany , białko, składniki mineralne oraz witaminy między innymi C, A, B1, B2 czy PP. Do momentu wprowadzenia szczepionek czosnek należał do podstawowych leków przeciwko chorobom infekcyjnym. Dzisiejsza medycyna potwierdza te właściwości i używa czosnku często, ponieważ zapobiega on zwapnieniu żył, pobudza trawienie, obniża ciśnienie krwi, reguluje florę bakteryjną jelit, ma wpływ na funkcjonowanie wątroby i jelit jak również działa żółciopędnie i przeciw pasożytniczo a nawet łagodzi ukąszenia owadów.

Czosnek jest bardzo popularny w polskiej kuchni zarówno świeży jak i suszony we wszelkiego rodzaju potrawach mięsnych ale również warzywnych, w sosach, zupach czy też kiszonkach i marynatach. Bardzo charakterystyczny ostry zapach i smak czosnku łagodnieje pod wpływem temperatury dlatego do gotowania czy pieczenia należy dodawać go więcej niż do potraw przygotowywanych na zimno, natomiast jeżeli zapach czosnku nam przeszkadza to można go złagodzić spożywając z nim jednocześnie świeżą natkę pietruszki, seler, lubczyk, ziarna kawy lub goździki.