nazwa łacińska: Allium cepa L.

Botaniczną nazwą cebuli jest „czosnek cebula”, jak nazwa wskazuje jest to gatunek należący do rodziny czosnkowatych. Cebula znana jest człowiekowi już od ponad 5000 lat i jest jednym z najstarszych przez nas uprawianych warzyw. Pierwotnie rosnąca dziko na terenach Azji, do Europy cebulę sprowadzili rzymscy legioniści. Obecnie występuje wyłącznie w uprawie, głównie w strefie klimatu umiarkowanego, najlepsza temperatura do kiełkowania dla cebuli to 20 stopni C ,ale wyróżniamy wiele odmian cebuli które odporne są nawet na mrozy.

Cebula to dobrze nam znane warzywo charakteryzuje je mnogość kształtów, wielkości i kolorów, natomiast jeżeli chodzi o ich walory smakowe i odżywcze to różnią się głównie intensywnością smaku i ostrością. Najlepiej nam znane są cebula biała najostrzejsza w smaku, żółta bądź złota, brązowa, srebrna, fioletowa i czerwona najdelikatniejsza w smaku. Wiosną natomiast kiedy zaczyna się sezon na świeżą cebulkę wtedy zajadamy się tak zwaną cebulką dymką wraz ze szczypiorem.

Cebula nie tylko dodaje charakteru do naszych potraw ale przede wszystkim ma ogromne właściwości zdrowotne i dlatego zalecane jest jej codzienne spożycie. Amerykańscy naukowcy udowodnili badaniami że codzienne jedzenie jednej surowej cebuli przez dwa miesiące powoduje wzrost dobrego cholesterolu a obniżenia złego. Wyliczyli oni również że cebula ma 150 składników które mają pozytywny wpływ na nasze organizmy. Dzięki dużej zawartości witaminy C cebula ma właściwości bakteriobójcze i jest świetnym sposobem na zwiększenie odporności organizmu. Cebula już od dawna wykorzystywana jest jako środek moczopędny przez co stosowana jest w chorobach układu moczowego jak też w celu pozbycia się nadmiaru wody z organizmu. Badania udowodniły również że duże dawki cebuli potrafią redukować poziom cukru u chorych na cukrzyce a u osób zdrowych nie wykazuje takiego działania. Dzięki swojemu wpływowi na szczelność i elastyczność naczyń krwionośnych i zdolności neutralizowania wolnych rodników obniża ciśnienie krwi, ale znowu tylko u osób z takim problemem, dzięki czemu też obniża ryzyko chorób serca. Cebule stosujemy również zewnętrznie do okładów na skórę w miejscach ukąszeń, ugryzień, pęknięć skóry, grzybic, suchość skóry czy na rumień ponieważ zawiera siarkę, która znana jest ze swojego zastosowania w dolegliwościach dermatologicznych.

Cebula ma bardzo szerokie zastosowanie w naszych kuchniach. Dodawana jest do praktycznie wszystkich potraw , surowa, gotowana, pieczona czy smażona dodaje naszym potrawom smaku i wyrazistości. Jedynym jej mankamentem jest fakt że podczas jej krojenia uwalnia się lotny składnik, który powoduje łzawienie oczu, nie na każdego z nas wpływa ona jednakowo ale potrafi przysporzyć trochę nieprzyjemności. Są jednak sposoby na powstrzymanie jej wpływu, jednym z nich jest wsadzenie podczas krojenia cebuli kilka zapałek do ust, główkami siarki na zewnątrz, siarka zneutralizuje działanie cebuli.