nazwa łacińska: Ocimum basilicum

Bazylia jet ziołem wywodzącym się z Indii i Persji. Do Europy trafiła dzięki żołnierzom Aleksandra Wielkiego wracających z Azji z wypraw wojennych w IV wieku p.n.e. W Polsce natomiast bazylia została rozpowszechniona dopiero w XVI wieku. Bazylię zaliczamy do tak zwanych ziół prowansalskich, jest bardzo popularna nie tylko ze względu na swoje walory smakowe ale również ze względu na swoje właściwości.

Bazylia łagodzi dolegliwości żołądkowe i wzmacnia żołądek, jak też pobudza apetyt i przyśpiesza trawienie, działa rozkurczowo, ale na tym się jej zalety nie kończą działa również przeciwkaszlowo i poprawia pracę nerek. Olejki eteryczne otrzymywane z bazylii stosuje się również w perfumerii jak też w farmacji, ponieważ łagodzą one użądlenia.

Właściwości swoje bazylia zawdzięcza takim składnikom jak olejki lotne, garbniki, saponiny, flawonoidy i karotenoidy czy glikozydy.

Bazylia jest ziołem bardzo popularnym w naszej kuchni, używa sie jej do sałatek, pasztetów, mięsa wieprzowego czy baraniny, owoców morza ale głównie oczywiśie do potraw kuchni włoskiej. W celu zachowania jej walorów smakowych bazylię dodaje się zawsze pod koniec gotowania.

Najkorzystniejszy okres zbioru świeżej bazylii to lipiec i wrzesień ale można ją również uprawiać w domowych warunkach w doniczkach lub na przykład zamrozić liście bazylii po uprzednim posmarowaniu ich z obu stron oliwą albo przechowywać w oliwie z solą lub samej soli.